Blogger czy WordPress cz.3

Dziś również o różnicach pomiędzy wordpressem i bloggerem. Tym razem o oprawie graficznej. Blogger umożliwia dość precyzyjne ustawienia swojego układu bloga, jego kolorów, czcionek i rożnych dodatkowych ustawień. Na początek przygody z blogowaniem na pewno wystarczy. Ale że apetyt rośnie w miarę jedzenia, po pewnym czasie okazuje się że to za mało.

A jeszcze jak znajomy pokarze swoją stronkę na WP to oczywiście i zazdrość i zgrzytanie zębami 😉

Dlaczego tak jest? Blogger standardowo oferuje kilkanaście szablonów i to tyle. Są to dość proste konstrukcje. Możesz w nich co prawda zmieniać układ wyświetlania, kolory, tła i nagłówki, ale np kaskadowe menu to już wyższa szkoła jazdy i grzebanie w kodzie.

Są niby szablony z różnymi funkcjami, ale jest ich stosunkowo mały wybór.

Dla odmiany w panelu wordpressa, zaraz po zainstalowaniu, masz do dyspozycji ok 2000 skórek. Ok, znakomita cześć z nich jest do siebie podobnych, ale są też prawdziwe perełki. Do tego setki widgetów z różnymi funkcjami.

Jedyną małą wadą wordpressa, przynajmniej dla mnie, jest brak możliwości swobodnej zmiany szerokości szablonu. Blogger ma tę funkcję, możesz płynnie zmieniać szerokość strony głównej i sidebara. W sumie po ustawieniu raz szerokości juz do tego się nie dotykamy, ale mi osobiście brakuje tego w wordpressie.

Klęska urodzaju szablonów to oczywiście też mała wada. Ja szukałem szablonu przez 4 czy 5 dni. A to czcionka wielka, a to kolory jakieś bure.

Większość szablonów w wersji free ma pełną funkcjonalność ( też jakoś nie powalającą funkcjami), reszta ma opcję wykupu płatnej wersji ze wsparciem i odblokowanymi funkcjami.

Można też trafić na szablony naprawdę w pełni funkcjonalne i to za darmo.

W zakłopotanie może wprawić jeszcze jedna sytuacja. W podglądzie szablonu, wygląda on pięknie, po instalacji ( zwłaszcza na blogu bez wpisów) wygląda tragicznie. Po prostu szablon nie ma co wyświetlać. Szablon to tylko nakładka na zawartość. Jeśli nie treści, szablon jest pusty.

Moja rada?. Najpierw napisz kilka  postów, stwórz menu, dodaj coś w stopce, wypełnij jakimiś obrazkami. Zapoznaj się z widgetami, potestuj je a potem szukaj odpowiedniego szablonu.

Zobaczysz jak szablon ożyje i wypełni się twoimi wpisami.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *